Z czego składa się koncentrat dla knurów?
Zadbanie o dobrą kondycję knurów powinno być brane pod uwagę przez każdego hodowcę trzody chlewnej. Zarówno dla knurów, jak i całej hodowli ma duże znaczenie sposób ich odżywiania. Jak żywić knura? Z czego składa się koncentrat dla knurów? Poznaj odpowiedź.
Jak żywić knury?
Prawidłowe żywienie knurów powinno umożliwiać ujawnienie całego posiadanego potencjału genetycznego, jak również zagwarantować właściwy rozwój i pełne wykorzystanie knurów podczas ich hodowli. Tworząc własne mieszanki żywieniowe lub kupując już przygotowane, warto pamiętać, że powinny zawierać wysoki poziom aminokwasów egzogennych, szczególnie lizyny i metioniny. Aminokwasy wpływają korzystnie na dojrzewanie płciowe, stymulują zachowanie seksualne knura, a to z kolei wpływa na jakość ejakulatu. Sama mieszanka paszowa czy koncentrat dla knurów oprócz odpowiedniej dla wieku i intensywności użytkowania zawartości aminokwasów, powinna zawierać:
- zestaw witamin A, C, D, E, H:
- wit. A wpływa na popęd płciowy oraz liczbę i ruchliwość plemników,
- wit. C stanowi ważny czynnik ograniczający skutki stresu u świń,
- wit. D wpływa na pracę komórek jelit, wzmagając absorpcję wapnia i fosforu, które z kolei są odpowiedzialne za kształtowanie kości i inne funkcje życiowe,
- wit. E wpływa korzystnie na rozwój płciowy jąder i procesy spermatogenezy.
Bardzo ważną dla knurów jest wit. H - odpowiada za stan zdrowotny i wygląd racic.
- zestaw mikroelementów (cynk, mangan, selen) oraz wapń, fosfor, sód:
- wapń i fosfor są niezbędne do prawidłowej budowy kośćca,
- cynk wspomaga prawidłowy rozwój kanalików nasiennych, w których dojrzewają plemniki,
- mangan poprawia libido i zapobiega zwyrodnieniom jąder,
- selen korzystnie wpływa na produkcję plemników w jądrach.
Dodatkowo nienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają aktywność plemników oraz mają duży wpływ na skuteczność krycia i liczbę urodzonych prosiąt.
Z czego powinien składać się koncentrat paszowy dla knurów?
Koncentrat paszowy dla knurów przeznaczony jest do tworzenia mieszanek paszowych pełnoporcjowych. Pasze powinny charakteryzować się wysoką wartością pokarmową, odpowiednim poziomem energii metabolicznej, adekwatną zawartością białka oraz właściwym składem aminokwasowym. Efektem nieprawidłowego żywienia jest pogorszenie jakości nasienia. Bardzo istotną rzeczą jest nie tyle ilość białka, ile jego wartość biologiczna, gdyż to gwarantuje odpowiednie stężenie aminokwasów egzogennych. Lizyna przyspiesza dojrzewanie płciowe i wzmaga libido knura. Istotna w diecie knura jest również zawartość włókna. Zapewnienie optymalnej ilości tego składnika w dawce będzie wspomagało pracę przewodu pokarmowego i dodatkowo dawało uczucie sytości. W mieszance paszowej powinno znaleźć się 6-7% włókna surowego. Dobrym źródłem włókna jest owies, bo zawiera aweninę (białko konieczne dla poprawy wielu czynników związanych z rozrodem) oraz jest bogaty w wit. E. Z kolei biotyna, zwłaszcza w połączeniu z cynkiem, wpływa na wzmocnienie racic.
Dla wzmocnienia knura należy wzbogacić dietę o suplementy z witaminami.