Wszystko, co warto wiedzieć o kurach nioskach
Świeże jajka to cenny produkt, który zawdzięcza się kurom nioskom. W Polsce są one najbardziej licznym i najpopularniejszym gatunkiem drobiu. Przeczytaj, czym powinny być karmione oraz jakie istnieją systemy ich hodowli.
Czym warto karmić kury nieśne?
Odpowiednio dobrany pokarm jest podstawą w hodowli kur nieśnych. To on wpływa na wygląd jajka, a nawet na jego smak i zapach. Najlepszym wyborem dla kur tego typu jest pasza dla niosek. Są w niej niezbędne dla rozwoju kur składniki. Jest to pszenica, węglan wapnia, kukurydza, olej roślinny i chlorek sodu. Dodawana jest również śruta rzepakowa, sojowa oraz słonecznikowa. Pasze dzielone są na warianty DJ-1, DKM-1 i DKM-2. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla kur, które ukończyły pierwszy rok życia. DKM-1 to pasza dla piskląt w wieku od 1 do 8 tygodni i znajdują się w niej również witaminy, a także, profilaktycznie, leki. Karma DKM-2 dedykowana jest dla drobiu od 9 do 17 tygodnia życia. Zawiera witaminy, minerały oraz probiotyki. Karmy te spełniają wszelkie normy unijne i nie mają szkodliwego wpływu na jakość jajek, co jest bardzo istotne.
W jakich systemach są hodowane kury nieśne?
Kury nioski są hodowane w fermach według czterech systemów:
- podłogowego,
- klatkowego,
- alternatywnego,
System podłogowy to inaczej chów ściółkowy, rusztowy lub ścioło-rusztowy. Kury hodowane są na głębokiej ściółce lub na specjalnych rusztach, z czego druga opcja jest zdecydowanie bardziej higieniczna. Z kolei hodowla klatkowa wykorzystywana jest w wielkotowarowych fermach, gdzie kładzie się nacisk na dużą produkcję. System alternatywny pozwala na chów kur na całej powierzchni określonego pomieszczenia. Z kolei opcja wolnowybiegowa to połączenie systemu ściółkowego i podłogowego z dodatkowym dostępem do wybiegu.