Opieka nad cielęciem po porodzie - wszystko, co warto o tym wiedzieć
W przypadku większości ssaków warunki, w jakich przebywa matka oraz właściwa opieka nad zwierzęciem tuż po porodzie nie tylko zwiększa szanse na przeżycie, ale także wpływa na późniejszy prawidłowy rozwój oraz przyrost masy. Wśród czynników decydujących, jeżeli chodzi o dobrostan bydła, znajdzie się więc zarówno odpowiednio zestawiona dawka pokarmowa podawana krowie jeszcze przed ocieleniem się, jak i specjalnie dobrane preparaty mlekozastępcze oraz właściwa pasza dla cieląt. Równie ważne okażą się jednak czynności wykonywane tuż po porodzie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co jest ważne w pierwszych godzinach po ocieleniu?
Właściwy wychów wpływa na zdrowotność, tempo przyrostu masy, gdy chodzi o zwierzęta rzeźne oraz mleczność w przypadku stad bydła mlecznego. Sposobem na zmniejszenie liczby zachorowań i poprawę kondycji cieląt jest sprawowanie nad nimi prawidłowej opieki. Z uwagi na to, że nowo narodzone cielęta nie mają jeszcze koniecznej odporności, kluczowe będzie jak najszybsze podanie zwierzęciu czystej i dobrej jakości siary. Cielę powinno być nią pojone przez pierwsze 36 godzin życia. Jeżeli nie będzie ona pobierana z wymienia, nie można zapominać o tym, by poidło było umieszczone na odpowiedniej wysokości, co sprawi, że pokarm trafi wprost do trawieńca, a jednocześnie będzie przeciwdziałało zachłyśnięciu się.
Co jest ważne przy karmieniu cieląt?
Cielęta są zwykle karmione, preparatami mlekozastępczymi. Przy wyborze paszy płynnej trzeba zwracać uwagę na optymalną zawartość białka i tłuszczu, a także brak włókna pokarmowego. Ważne więc, by składniki miały pochodzenie odzwierzęce. Po 4 tygodniu życia można zacząć wprowadzać mieszanki z dodatkiem białka roślinnego i o niższej zawartości tłuszczu. Pasza dla cieląt powinna być również bogata w witaminy A, C, D, E oraz musi zawierać mikro- i makroelementy, takie jak żelazo, miedź czy cynk i mangan.