Jak powinno wyglądać żywienie loch?
Prawidłowe żywienie zwierząt jest najważniejszym czynnikiem przesądzającym o ich dobrostanie, a co za tym idzie o uzyskiwanych wynikach hodowlanych. W przypadku trzody chlewnej kluczowe będzie osiąganie odpowiednich przyrostów masy u utrzymywanych tuczników, nie można jednak zapominać o znaczeniu właściwego karmienia loch, prosiąt i warchlaków. Szczególnie istotny okaże się rodzaj wybranej paszy dla loch. Przekonajmy się, dlaczego ma to aż tak duże znaczenie i zobaczmy, jakie rozwiązania będą najlepsze.
Co jest najważniejsze przy żywieniu loch?
Właściwe żywienie loch przekłada się zarówno na ich płodność, jak i stan przychodzących na świat prosiąt oraz późniejsze tempo procesu przybierania przez nie na wadze, a także podatności na choroby. Podawaną paszę należy zawsze dostosowywać do stanu fizjologicznego lochy, a więc fazy cyklu rozpłodowego, w jakim się znajduje. Wynika to z różnego zapotrzebowania na energię i podstawowe składniki pokarmowe m.in. białko, włókno surowe lub aminokwasy egzogenne, zwłaszcza lizynę czy związki mineralne – wapń, sód i fosfor. Skład paszy i dawki żywieniowe dobiera się więc zależnie od tego, czy locha znajduje się w okresie niskiej lub wysokiej ciąży, laktacji albo jałowienia.
Jakie pasze stosuje się przy karmieniu loch?
Głównym celem właściwego żywienia loch jest utrzymanie ich w optymalnej kondycji, unikając przekarmiania i wygłodzenia. W przypadku mniejszych hodowli często stosuje się tzw. pasze gospodarskie, zestawiane we własnym zakresie. Proces ten jest jednak pracochłonny, a w przypadku loch może oznaczać błędy żywieniowe. Lepiej sprawdzą się pasze pełnoporcjowe w postaci odpowiednio skomponowanej, zbilansowanej i urozmaiconej dawki pokarmowej w postaci koncentratu paszowego, wzbogacanego właściwą paszą objętościową.